Frågor? Vill du att vi ringer!
0735-12 14 00
E-post simon@proathletesverige.se
Du får tillgång till onlinekurserna direkt efter köp och kan sätta igång. Vi träffas sedan två praktiska dagar där vi går igenom olika träningsmetoder (individ & grupp), tester, mänsklig rörelse och hållbar träning och avslutar sedan med tre praktiska dagar och examination där vi fördjupar oss ytterligare i din roll som PT. Kursen riktar sig till dig som vill jobba som PT, antingen som anställd eller egen, med en tydligt inriktning mot idrott.
Du kommer få de verktyg du behöver som PT samt kunskap inom prehab, rehab och prestationsutveckling.
Det här är utbildningen för dig som vill förstå människors påverkan utifrån fysiska och biologiska lagar.
Utbildningen har en fördjupad del inom 3D träning vilket ger dig en större profession till skillnad mot andra PT-utbildningar.
Med denna kurs får du en idrottsspecifik inriktning som idag marknaden efterfrågar och som bygger på de senaste vetenskapliga rönen.
Du får tillgång till onlinekurser direkt du köpt och kan sätta igång.
Bli PT med EuropeActive licens med kompetens inom 3D träning, skivstångsträning, akut omhändertagande, kroppens uppbyggnad, mental träning, kost och få en tydlig ram att arbeta utefter.
För att säkerställa att kursen håller hög kvalitet har vår kursledare en lärarlegitimation och lång erfarenhet av pedagogik.
PRO Athlete uppfyller alla krav för en professionell utbildning vilket gör oss till en av landets mest professionella utbildare.
Kursen sker till största del online vilket gör att det går alldeles utmärkt att jobba samtidigt.
Minst 18 år och behärska Svenska språket eftersom utbildningen och filmer och på Svenska. Du bör även ha minst ett års erfarenhet av regelbunden styrke- och/eller konditionsträning.
Kursen börjar online med vilket gör att det går alldeles utmärkt att jobba samtidigt.
Du kan börja med onlinekurserna direkt du köpt utbildningen. Det är bra om du gjort klart Anatimidelen med rörelser, skelett och muskler innan videomöten med föreläsningar.
Då du köpt utbildningen bokar du in dig på de praktiska dagarna på lämplig ort och datum.
Vi har videomöten via Zoom, som där du träffar handledare och andra som går kursen för diskussioner, frågor och reflekterande samtal.
Schema hittar du nedan och du väljer själv vilken 8-veckorsperiod som passar dig och så att du hunnit komma igång med onlinekurserna. Du kan även hoppa på mitt i en 8-veckorsomgång och sedan ta det du missade vid nästa tillfälle.
Ni får tillgång till allt material direkt då ni köper kursen
Ni läser varje kapitel på egen hand och gör övningsuppgifter efter varje kapitel
Du har löpande avstämningar Online med kursledare för reflektion, frågor och fördjupning
Utbildningen följer vetenskapliga rön enligt “Arete Meritering” (Kunskap, Engagemang, Reflektion) som bygger på forskning om effektivt lärande.
För att säkerställa att kursen håller hög kvalitet har vår kursledare en lärarlegitimation och lång erfarenhet av pedagogik. PRO Athlete uppfyller alla krav för en professionell utbildning vilket gör oss till en av landets mest professionella utbildare.
All litteratur ingår i priset.
Under utbildningen kommer du själv välja praktikplats på klubb, förening eller gym.
Praktiken ska vara klar innan du kommer till de avslutande dagarna med examination.
Om du inte hittar någon så hjälper vi till.
Vi har videomöten via Zoom på tisdagar och torsdagar kl 18-21.
Här träffar handledare och andra som går kursen för diskussioner, frågor och reflekterande samtal kring olika ämnen.
Du behöver inte vara med från början av en 8-veckors period utan du kan hoppar in från start, mitt i eller i slutet. Har du missat några möten så är du med på dom vid nästa tillfälle.
Onlinekursen avslutas med en teoretisk kunskapstest som görs på distans i vår utbildningsplattform. Du kommer även genomföra en muntlig presentation av ett träningsupplägg vilket sker online via Zoom.
Detta gör du innan du kommer till de avslutande dagarna med examination.
I början av utbildningen träffas vi under 1 dag där vi går igenom träningsmetoder (individ och grupp), tester, mänsklig rörelse, 3D, Screening, Funktionella träning, Programmering, Programmuppplägg, effektiv och hållbar träning.
Utbildningen avslitas med tre dagar där det blir fokus på praktiska övningar och hur man som PT lär ut dessa till sina klienter. Vi kommer gå igenom kettlebell, Reaktionsträning, Idrottsspecifik träning, Lagträning, 3D-träning, Screening, Stretchning, Styrkelyft och avsluta med en praktisk licensiering.
Då du blivit godkänd erhåller du EuropeActive högsta licens EQF Level 3&4.
Detta innebär att du är kvalitetssäkrad att jobba som PT i hela Europa.
Här kan du läsa mer om Europe Active >>
Vill du komplettera med FRISK-licens? Efter godkänd utbildning hos oss kommer du inte behöva göra det teoretiska provet utan det räcker att du kompletterar med det praktiska provet för att få FRISK-licens.
Här kan du läsa mer om FRISK-licens>>
När det gäller studietakt så bestämmer du det själ men räkna med minst ca 16 veckor för att du ska hinna ta del av allt utan att stressa.
Kortare PT utbildningar bör man vara uppmärksam på eftersom detta är krav enligt EuropeActive för att få sin licens.
Det finns även dom som gör utbildningen på 6 månader eller mer då dom kanske jobbar samtidigt eller har småbarn. Då du köper utbildningen får du direkt tillgång till de sju onlinekurserna som ingår och kan sätta igång.
Dessa onlinekurser, zoommöten och praktiska dagar går du igenom för att bli godkänd och få din licens. Du får tillgång till allt onlinematerial direkt du köpt utbildningen och kan sätta igång.
Då du kommit en bit in i utbildningen bokar du in dig på lämplig plats och datum för Praktiska dagar och Examination.
Utbildningen avslutas med tre praktiska dagar och examination.
Vi träffas under tre dagar och det blir fokus på praktiska övningar och hur man som PT lär ut dessa till sina klienter.
Om du är skadad eller gravid är inga problem under dessa dagar. Är du osäker så ta upp det med kursens mentor eller på något av mötena.
Vi kommer gå igenom Kettlebell, Reaktionsträning, Idrottsspecifik träning, Lagträning, 3D träning, Screening, Stretchning, Styrkelyft.
Dagarna avslutas med en praktisk licensiering.
Här jämte ser du kommande datum och orter då vi har Praktiska dagar och Examination.
Under utbildningen kommer du ta del av 16 zoommöten där du träffar våra yrkesprofessionella mentorer som delar med sig av sin kunskap och erfarenhet.
Här jämte ser du “8-veckorschemat” med datum samt de ämnen som berörs under respektive vecka.
Direkt du köpt utbildningen kan du börja med onlinematerialet. Du fortsätter sedan med
Här ser du kommande praktiska dagar för Sport Specific Training, 8-veckors Zoommöten och Praktisk Examination. Du bokar in dig på dessa efter du köpt utbildningen och kommit en bit. Du gör utbildningen i din egen takt och väljer datum och ort som passar dig.
Jag valde PRO-athlete pga. av de hade ett 3D block i sin utbildning. De har en modernare nisch. Också bra grundkurs i kost, coaching, massage och bra block med ex gravidträning, träning i klimakteriet och mental träning. Vet inte så många andra PT-utbildningar som är så breda. Man får med sig en helhet! Mycket bra och inspirerande föreläsare! Tack :-)
E-post simon@proathletesverige.se
There was a problem reporting this post.
Bekräfta att du vill blockera denna medlem.
Du kommer inte längre kunna:
Notera: Denna åtgärd kommer även ta bort denna medlem från din vänlista och skicka en rapport till sidans administratör. Det kommer ta några minuter innan denna process är genomförd.
Kan verkligen rekommendera denna kurs. Stort engagemang från alla som jobbar med utbildningen.